Kanał Elbląski
Zamek w Malborku
Morąg
Grunwald

 

 

Statek Bursztyn

 

Zapraszamy do planowania rejsu Stakiem "Bursztyn" Statkiem po trawie po Kraina Kanału Elbląskiego, a także po nie docenianym Jeziorze Pauzeńskim w Ostródzie.


Kanał Elbląski


 

Kanał Elbląski - łączacy Jezoro Druzno z Jeziorem Szeląg - posiada całkowitą długość 83,3 km. Znaczna jego część przebiega wyjątkowourokliwe okolice. Największą perełką tego szlaku wodnego jest 5 pochylni, dzięki którym statek pokonuje w sumie około 2 km po suchym lądzie. Pochylnie umożliwiają pokonanie na odcinku 9,6 km różnicy poziomów wód wynoszącej 100 metrów i są jedynym działającym tego typu zabytkiem techniki na świecie.

 

 

 

 

Film Youtube

 

Pochylnia w Buczyńcu, 20 km od Dworku w Soplach


 


Zamek w Malborku


 

Zamek w Malborku stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w naszym kraju. Obejmująca obszar 21 hektarów ceglana warownia wznoszona była od XIII do XV wieku i przez 150 lat pełniła rolę głównej siedziby najwyższych władz państwa krzyżackiego.

Rozległy trójczłonowy kompleks zamku, którego czerwone mury od ponad siedmiu wieków odbijają się w wodach Nogatu, to widok, wobec którego nikt nie może przejść obojętnie. Malbork oszałamia surowym pięknem średniowiecznej architektury i bogactwem zgromadzonych tu różnorodnych eksponatów, które z pewnością warto zobaczyć.

Co roku odbywa się inscenizacja oblężenia zamku. Jest to wielkie widowisko z udziałem znanych aktorów.


 

Morąg

Ratusz gotycki (XIV w.) jest jednym z ważniejszych zabytków Morąga. Prostokątną bryłę budynku murowanego z cegły, z dwoma silnie rozczłonkowanymi szczytami, wieńczy dach z wysmukłą wieżyczką zegarową.

Przed ratuszem w centrum miasteczka stoją dwie potężne armaty - symbol miasta i jego atrakcja turystyczna. Działa odlano w 1864 r. w belgijskim Liege. Były jednymi z wielu armat używanych przez armię francuską podczas wojny z Prusami, która wybuchła w 1870 r.


Gotycki kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła

Budowę kościoła rozpoczęto w pierwszej połowie XIV w., a trwała ona z przerwami do pocz. XVI stulecia.

Warto zobaczyć unikatowe elementy wystroju i wyposażenia wnętrza: ogromny krucyfiks i rzeźbione epitafia dobroczyńców kościoła - małżonków Dohnów (koniec XIV w.), XV-wieczne malowidła ścienne w prezbiterium, barokowe ołtarze, fragmenty baptysterium i organy z 1705 r. wykonane w miejscowym warsztacie rodziny Obuchów (odrestaurowane w l. 90. XX w.).Pałac w Morągu

został zbudowany w latach 1562-71 przez Achacego Dohna.

W latach 1717-19 został przebudowany w stylu barokowym przez J.K. Hindersina. W czasie II wojny światowej pałac został zniszczony, a w latach 1975-79 odbudowany. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Warmii i Mazur.

Grunwald
Rokrocznie na polach Grunwaldu ma miejsce inscenizacja bitwy, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku. Polacy, Litwini, Rusini, Tatarzy oraz najemnicy ze Śląska i Czech stoczyli bój z Krzyżakami. Wzięło w niej udział ok. 70 tys. zbrojnych.